Łzy Mojej Duszy - Kim Hyon Hui

Łzy Mojej Duszy - Kim Hyon Hui
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • Opublikowano: Zaktualizowano:

„Łzy mojej duszy” to autobiografia agentki północnokoreańskiego wywiadu współodpowiedzialnej za zamach bombowy, w którym zginęło 115 osób. Skazana na karę śmierci Hyon Hui Kim została jednak ułaskawiona. W tym miejscu niejeden czytelnik miałby wątpliwości – jak można ułaskawić sprawczynię takiego zamachu?

Lektura „Łez mojej duszy” pozwala tę decyzję zrozumieć. Autorka dość dokładnie opisuje bowiem drogę, jaką przebyła od zwykłej zdolnej uczennicy do wykwalifikowanej agentki północnokoreańskiego wywiadu. Proces indoktrynacji, jakiemu była poddawana już od najmłodszych lat zrobił swoje, dlatego nawet podczas zagranicznych podróży Hyon Hui Kim nigdy nie kwestionowała wytycznych partii. Dopiero po aresztowaniu, długich rozmowach z policjantami i kilku „wycieczkach” po „zepsutym” Seulu zaczęła uświadamiać sobie, że wszystko, co dotychczas wiedziała o świecie było tylko wyuczonym kłamstwem, a powierzone jej zadanie nie miało na celu doprowadzić do połączenia obu Korei, lecz było zwykłym atakiem terrorystycznym. Wraz z tą wiedzą przyszły wątpliwości moralne i poczucie winy. Na szczęście autorka nie popada wtedy w sentymentalny ton, tylko rzeczowo kontynuuje swoją opowieść.

Książkę czyta się bardzo szybko, bo tematyka jest niezwykle interesująca. Z pierwszej ręki dowiadujemy się nie tylko o codziennym życiu w Północnej Korei, ale także o wielu szczegółach dotyczących szkolenia agentów czy działalności wywiadu, a to już wiedza raczej trudno dostępna dla przeciętnego czytelnika.

Autorka pisze prosto i szczerze, nie chowa się za eufemizmami, dlatego podczas czytania łatwo przyjąć jej punkt widzenia. Mimo posiadania świadomości tego co zrobiła, trudno ją jednoznacznie potępiać. Kiedy od dziecka zamiast infantylnych rymowanek śpiewa się pieśni na cześć władcy, a edukacja obejmuje przede wszystkim pisma wybrane Kim Ir Sena, ciężko o samodzielne i krytyczne myślenie…

Reasumując, dla osób interesujących się Koreą Północną pozycja obowiązkowa. Dla wszystkich innych pozycja godna polecenia ze względu na dramatyczną historię autorki. Z pewnością żadnego czytelnika nie pozostawi obojętnym.

Korea-Online.pl