Koreańczycy. W pułapce doskonałości.

Koreańczycy.  W pułapce doskonałości.
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • Opublikowano: Zaktualizowano:

Premiera: 14 marca 2018
Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Seria: MUNDUS
Patronat medialny: Korea Online, Bookeriada, Lubimyczytac.pl, Wyliczanka

Nasza recenzja:

Książka Ahrensa jest pozycją przede wszystkim dla osób, które wcześniej się z kulturą Korei Południowej w ogóle nie spotkały. Razem z autorem (który sam przyjechał do kraju niewiele o nim wiedząc) można po kolei odkrywać różnice kulturowe praktycznie we wszystkich dziedzinach życia. Ahrens zadbał o wyjaśnienia podstawowych pojęć, dlatego czytelnik nie zaznajomiony z tematem nie będzie musiał szukać w sieci dodatkowych wyjaśnień.

Dla osób, które o Korei co nieco już wiedzą, wiele obserwacji autora będzie dość oczywistych i może niezbyt odkrywczych, ale lektura nadal może być dla nich interesująca. „Koreańczycy…” to bowiem książka nie tylko o Korei. Sporo miejsca autor poświęca wątkom korporacyjnym i motoryzacyjnym - Ahrens pracując w dziale PR firmy Hyundai ma dostęp do branżowych informacji dla zwykłych ludzi niedostępnych i umie zabawnie o tym opowiadać. Korea jest niezwykle ciekawym państwem, bo z jednej strony jest to kraj technologicznie i gospodarczo bardzo rozwinięty, a z drugiej –mocno przywiązany do tradycji.

Dla polskich czytelników wiele koreańskich zwyczajów może się wydawać bardzo egzotycznych, zwłaszcza że sam autor często nie ukrywa swojego zdziwienia. Ahrens wielokrotnie podkreśla przywiązanie do zachodniej kultury i nie zawsze okazuje zrozumienie dla odmiennej mentalności czy stylu bycia. A różnice są naprawdę znaczne. Kult pracy i sukcesu, żelazna dyscyplina, niekwestionowane przez nikogo i sztywno przestrzegane zasady firmowej etykiety mogą być dla nas czasem wręcz szokujące, ale pozwalają zrozumieć jak z ubogiego kraju udało się zbudować gospodarczą potęgę. W tym miejscu trzeba podkreślić, że nie jest to typowy reportaż o egzotycznym kraju i jego mieszkańcach. Autor sporo miejsca poświęca swoim prywatnym i rodzinnym perypetiom. Nie będę ukrywać, że dla mnie wątki autobiograficzne są najsłabszym elementem książki, bo wolę gdy reportażysta jest przezroczysty. Z drugiej strony, anegdotyczny styl może zachęcić czytelników, którzy niechętnie sięgają po „zwykłe” reportaże. Bo poczucia humoru nie można autorowi odmówić. Opowiada barwnie i zabawnie. Podsumowując, „Koreańczycy…” to lektura zabawna i przyjemna. Świetna propozycja dla osób, chciałyby bliżej poznać kulturę Korei, ale nie przepadają za suchym reportażowym stylem.

Kup Teraz!


Zabawnie napisana, bardzo osobista książka pełna obserwacji na temat codziennego życia Koreańczyków i różnic kulturowych z którymi musi zmierzyć się emigrant z Zachodu. Plus pasjonująca historia próby  prześcignięcia przez Hyunday’a światowych gigantów z branży motoryzacyjnej. 

Marcin Prokop, dziennikarz TVN

„Kryzys wieku średniego w życiu Franka Ahrensa zbiegł się z kryzysem Korei Południowej, a czytelnik na tym skorzystał. Inteligentna, zmyślna, przepyszna książka”.

Gene Weingarten, dwukrotny laureat Nagrody Pulitzera

„W tej uroczej i poruszającej książce Ahrens opowiada o tym, dlaczego ten nieduży, lecz prężny kraj tak nieustępliwie zabiega, aby być jeszcze lepszym. Jego portret Korei, »krewetki wciśniętej między dwa wieloryby« – Chiny i Japonię – jest pełen błyskotliwych spostrzeżeń, młodzieńczego entuzjazmu i zapału do odkrywania”.

Tim Clissold, autor Mr China, czyli Amerykanin w Pekinie

Mocną stroną Ahrensa jest wrażliwość na otaczających go ludzi... zwłaszcza młodych współpracowników, którzy ciężko pracują, by Korea wyszła z epoki przymusowej kolektywnej industrializacji ku gospodarce opartej na indywidualizmie i kreatywności

Joe Studwell Washington Post

„Otwierająca oczy wędrówka przez kulturę, handel i osobiste odkrycia z Frankiem Ahrensem w roli czarującego i spostrzegawczego przewodnika. Po przeczytaniu tej pasjonującej książki poszedłbym za nim wszędzie”.

David von Drehle, autor książki Triangle: The Fire That Changed America

Frank Ahrens – przez 18 lat był dziennikarzem „The Washington Post”. Porzucił swoją posadę i po raz pierwszy wyemigrował do innego kraju, gdy trzy miesiące po ślubie jego żona dyplomatka dostała pracę w Seulu. Przez trzy lata pracował w Hyundai Motor Company jako specjalista od PR-u i kontaktów zagranicznych, gdzie ostatecznie został wiceprezesem spółki. Obecnie mieszka w Waszyngtonie wraz z żoną i córką, pracuje jako niezależny konsultant do spraw Korei i branży samochodowej.

Seria Mundus:

W serii ukazują się najciekawsze zagraniczne tytuły z literatury faktu. To teksty najlepszych reportażystów i dociekliwych obserwatorów współczesnego świata. Przedstawiają oni istotne problemy, nietypowe zjawiska i nietuzinkowe postacie. Prezentowane w serii książki – niezależnie, czy dotykają trudnych i bolesnych tematów, czy raczej bawią i dostarczają rozrywki – łączy rzetelne podejście do tematu i żywy, literacki język.

 

Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego

 

Korea-Online.pl