20 kulturowych wpadek, których warto uniknąć
- Autor: Mateusz Petkiewicz
- Opublikowano: Zaktualizowano:
Zamierzasz odwiedzić Koreę Południową? Dostałeś tam pracę? Specjalnie dla Ciebie zgromadziliśmy 20 kulturowych wpadek, których warto uniknąć w Korei. Dzięki poznaniu zwyczajów unikniesz kłopotliwych sytuacji i jednocześnie zdobędziesz kilka dodatkowych punktów szacunku!
-
Zajmowanie miejsc w metrze przeznaczonych dla osób starszych, niepełnosprawnych i kobiet w ciąży
Wiele miast w Polsce prowadzi kampanię informacyjną w komunikacji miejskiej dotyczącą miejsc dla inwalidów i osób starszych. Dzięki temu mamy zwracać większą uwagę na oznakowania miejsc i to czy wokół nas nie ma osób, dla których przygotowano te miejsca. W Korei Południowej taka zasada jest już ogólnie znana i zazwyczaj te miejsca pozostają puste nawet w trakcie największego tłoku. Z takiej sytuacji korzystają oczywiście niedoinformowani turyści ;)
-
Wbijanie pałeczek do miski z ryżem
Jedząc w grupie Koreańczyków unikaj wbijania pałeczek w miskę z ryżem. W tradycji kultur azjatyckich (nie tylko w Korei), ludzie zazwyczaj wbijają kadzidła pionowo w miseczkę z piaskiem podczas pogrzebów. Robi się to ku czci przodków i ofiary w postaci żywności dla zmarłych. Wbijanie pałeczek w miskę z ryżem przypomina Koreańczykom o takim zwyczaju pogrzebowym. Czy próbujesz przez to powiedzieć, że Twoi współbiesiadnicy są już martwi? Nie jest to oczywiście faktem, bardziej przesądem. Uniknij tego typu zachowania chyba, że chcesz być ofiarą niewygodnych spojrzeń rodziny i przyjaciół.
-
Odmowa wypicia „kielicha” ze starszą osobą
Jesteś w restauracji z osobą starszą, która oferuje Ci napicie się z nią soju, piwa itp. W Korei nie jest to próba upojenia Cię do nieprzytomności ale bardziej rytuał szacunku i przyjaźni. Jeśli w ogóle nie pijasz alkoholu, zastąp go wodą lub sokiem. Sam trunek/napój nie jest ważny, bardziej liczy się sam gest i rytuał. Odmowa jest bardzo źle odbierana i znaczy, że nie chcemy zawrzeć przyjaźni z daną osobą.
-
Pijąc twarzą w twarz ze starszymi
Raz akceptując rytuał będziesz musiał wypić wszystko co znajdzie się w Twoim kieliszku – soju, piwo, itp. Pijąc z seniorem lub po prostu osobą starszą od Ciebie postaraj się odwrócić głowę podczas picia. Jest to oznaka szacunku. Dotyczy to również osób wyższych od ciebie rangą w hierarchii firmy. Problem pojawia się gdy pijesz z 20 osobami z pracy ;)
-
Zapisywanie imion i nazwisk czerwonym atramentem
Przypuśćmy, że wypisujesz kartkę urodzinową i pierwszym lepszym długopisem jaki znajdziesz jest taki z czerwonym atramentem. Koreańczyk/Koreanka, otrzymująca taką kartkę po jej otwarciu będzie zszokowana bądź obrażona. Dlaczego? Korea jest pełna przesądów a jednym z nich jest pisanie czyjegoś imienia i nazwiska czerwonym atramentem. Robiąc tak dajesz drugiej osobie do zrozumienia, że niedługo umrzesz lub ta osoba umrze. Bierze się to stąd, że kiedyś zapisywano imiona zmarłych czerwonym atramentem w rejestrach, na nagrobkach czy tablicach do odpędzania złych duchów
-
Wydmuchiwanie nosa przy stole
Bądźmy szczerzy. Widok osoby wydmuchującej nos przy stole nie jest przyjemnym widokiem prawda? Zwłaszcza gdy ta osoba jest mocno przeziębiona i wydaje przy wydmuchiwaniu dziwne dźwięki. Powoduje to dość szybką utratę apetytu. Jest to też oznaką złej higieny ponieważ po wydmuchaniu nosa mamy masę zarazków na dłoniach. Lepiej wyjść do toalety, załatwić sprawę i po wszystkim umyć dokładnie dłonie. Naprawdę ciężko jest tego dokonać gdy jemy ostre potrawy, których kuchnia koreańska jest pełna i od tej ostrości cieknie nam z nosa.
-
Niezdejmowanie butów w czyimś domu
Noszenie butów w domu jest mało higieniczne z oczywistych względów. Koreańczycy naprawdę sporo czasu poświęcają na dbanie o czystość podłóg. Stoły w domach są bardzo niskie a posiłki je się siedząc na podłodze. Do dziś wiele osób w Korei śpi na podłodze, więc jest to ważne aby była ona czysta. W koreańskich domach czy mieszkaniach przedsionek u wejścia jest umieszczony niżej niż reszta podłóg dzięki czemu wszystkie brudne i mokre rzeczy można pozostawić poza czystą przestrzenią wnętrz.
-
Odbieranie prezentów, pieniędzy, powitań jedną ręką
Wręczanie czegoś lub odbieranie we właściwy sposób jest w Korei bardzo ważne. Używanie do tego celu jednej ręki (zwłaszcza lewej) jest obraźliwe. Dlatego pamiętaj aby zawsze wręczać i odbierać prezenty/pieniądze i inne rzeczy obiema rękoma. Warto również stosować ten gest podczas nalewania drugiej osobie napoju do szklanki. Ostatnio w mediach było głośno na temat zachowania Bill’a Gates’a, który powitał panią prezydent Park Geun jedną ręką (zły pomysł) podczas gdy druga dłoń znajdowała się w kieszeni (bardzo zły pomysł).
-
Rozpoczynanie posiłku jako pierwszy przy stole
Są takie chwile, że pierwsze co byśmy najchętniej zrobili po całym dniu pracy to zasiedli do stołu i po prostu zaczęli jeść. Jeśli nie jesteś wśród najbliższych koreańskich przyjaciół to nie powinieneś nawet podnieść pałeczek zanim najstarsza osoba przy stole nie zacznie jeść. Szacunek dla starszych zawsze odgrywał i odgrywa ważną rolę w tradycji koreańskiej. Jeśli więc jesteś bardzo głodny to uzbrój się w cierpliwość i spokojnie poczekaj aż najstarsza osoba podniesie pałeczki! ;)
-
Nalewanie samemu sobie napojów
To nie tylko wpadka w Korei ale również w innych krajach. Osobiście też dziwnie bym się czuł gdybym nagle zaczął sam sobie nalewać napój/drink/alkohol. Wystarczy najpierw pomyśleć o innych i pozwolić komuś aby nam również nalał. Oczywiście najpierw obsługujemy najstarszych – kolejna rada, dzięki której zapunktujemy Koreańczykom.
-
Nienakrywanie do stołu
Koreańczycy od dziecka uczeni są etykiety związanej z przygotowywaniem i podawaniem posiłków. Obejmuje to ułożenie pałeczek, łyżek, miseczek, przystawek, napełnionych szklanek, serwetek itp. Nikt nie oczekuje od obcokrajowca znajomości tych reguł, ale to kolejna sytuacja, w której możemy zapunktować!
-
Odchodzenie od stołu przed starszymi
Jeśli skończyłeś swój posiłek szybciej niż pozostali, obawiam się, że będziesz musiał poczekać aż reszta współbiesiadników skończy jeść. Jeśli skończyłeś naprawdę szybko może to spowodować pospieszenie pozostałych w jedzeniu, co nie wypadnie dobrze. Postaraj się jeść w równym tempie albo po prostu odłóż pałeczki i łyżkę i poczekaj na pozwolenie odejścia od stołu. Dotyczy to oczywiście posiłku ze starszymi lub posiłków biznesowych.
-
Poklepywanie starszych po ramieniu lub po głowie
Osobiście nie wyobrażam sobie poklepania starszej osoby po ramieniu czy po głowie w jakimś przyjacielskim geście ale gdyby jednak przyszło Ci do głowy zrobić to w Korei to spodziewaj się nieprzyjemnej reakcji. Tego typu gesty oznaczają brak szacunku, potraktowanie kogoś jak dziecko lub jak kogoś niższego rangą. Ogólnie wszystkie gesty związane z dotykiem są dziwnie postrzegane w Korei dlatego raczej ich unikaj.
-
Nie dzielenie się
Wyobraź sobie sytuację, w której wychodzisz z biura do sklepu i kupujesz np. chipsy lub inną przekąskę. Po powrocie zajadasz ze smakiem jednocześnie czując na sobie wzrok współpracowników. Każdy z nich spodziewa się tego że ich poczęstujesz. W Korei panuje tradycja dzielenia się, taki specjalny rodzaj miłości (jeong) pomiędzy jednostką a społecznością. Jedząc w samotności nie oczekuj zbyt dużo jeong od innych ;) Od razu otrzymasz plakietkę chciwej i samolubnej osoby ;)
-
Głośne rozmowy w autobusie i metrze
Ogólnie głośne zachowanie nie jest mile postrzegane (tak w Polsce również) ale co może być gorszego niż głośne zachowanie w komunikacji miejskiej? Zwłaszcza w godzinach szczytu po pracy? Można oczekiwać, że ludzie po prostu wytrzymają i zignorują hałas. Koreańczycy jednak nie wytrzymują i zwracają uwagę – zwłaszcza ci próbujący złapać chwilę snu w drodze z/do pracy. W nieco bardziej ekstremalnych sytuacjach można spodziewać się zwrócenia uwagi w restauracji. Nie popadaj jednak w paranoję ;) Nikt w Korei nie oczekuje od ciebie szeptu w towarzystwie. Po prostu wystrzegaj się głośnego zachowania wśród zmęczonych osób.
-
Przychodzenie do kogoś z pustymi rękoma
Koreańczycy naprawdę cenią sobie swoją prywatność dlatego zaproszenie do domu/mieszkania jest oznaką specjalnego traktowania i dla nich to również wydarzenie. Chcesz pokazać, że dla ciebie to również dużo znaczy? Nie przychodź z pustymi rękoma. Warto kupić drobny prezent i zrobić dobre wrażenie niż wyjść na niewychowanego gbura.
-
Nie płacenie za drugą kolejkę
Zazwyczaj gdy jesz obiad ze starszą osobą, to ona płaci rachunek – w Korei po prostu jest taki zwyczaj. W zamian możesz zapłacić za kolejny obiad lub po prostu drugą kolejkę napoju/drinka czy deser. Nietaktowne jest podliczanie rachunku w momencie płacenia i próba podziału go na pół gdy już jedno z was płaci. Lepiej po prostu zaprosić kogoś po obiedzie na deser lub do kawiarni.
-
Ubrania, które odsłaniają ramiona (dotyczy kobiet)
Pomimo dynamicznych zmian w społeczeństwie, Korea nadal jest krajem konserwatywnym. Dlatego to co nosisz może wywrzeć pewne wrażenie na twój temat. W Korei odsłanianie ramion przez kobiety jest uważane za bardziej szokujące niż założenie za krótkiej mini-spódniczki. Dlatego większość kobiet w Korei nadal zakrywa ramiona w obawie przed spojrzeniami i uwagami osób starszych/rodziny. Oczywiście mini-spódniczki i obcisłe szorty nadal pozostają OK!
-
Pokazywanie podeszwy i spodów stóp
Pewnie zastanawia cię w jakich to sytuacjach pokazujemy komuś spody stóp czy podeszwy? Dzieje się to np. wtedy gdy zakładamy nogę na nogę. W środowisku biznesowym i oczywiście podczas rozmów ze starszymi pokazywanie podeszwy buta jest oznaką braku szacunku. Pamiętaj, wiec aby nogi trzymać na ziemi :)
-
Napiwki
W Korei nie ma zwyczaju dawania napiwków. Znika całkowicie problem procentowego podliczania w zależności od danej usługi. Wyjątkiem są niektóre hotele, które po prostu doliczają 10% do rachunku za obsługę. Warto pamiętać o braku napiwków ponieważ próba wręczenia napiwku może zostać uznana za obrazę. Oczywiście pozostawienie w taksówce reszty (wszystko poniżej 1000W) jest jak najbardziej normalne.
źródło: seoulistic