Gangnam Style

Gangnam Style
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • Opublikowano: Zaktualizowano:

Pewnie wielu z Was zastanawia się dlaczego umieszczamy ten artykuł po tak długim czasie od boom'u na Gangnam Style. Otóż stwierdziliśmy, że zbadamy świadomość Polaków w zakresie koreańskiej muzyki POP i damy czas na zapoznanie się z tym kim jest Psy z mas-mediów. Wynik jest niezadowalający - stąd artykuł. Wielu Polaków sądzi że Psy to Chińczyk, "gwiazda" jednego utworu, "gwiazda" YouTube, czy po prostu błazen. Ludzi mniej ignoranckich zapraszam do lektury tekstu poniżej.


Psy to tak na prawdę Park Jae-Sang (박재상; ur. 31 grudnia 1977 roku w Seulu) jest piosenkarzem, raperem, tancerzem i producentem muzycznym z Korei Południowej. Wywodzi sie z zamożnej rodziny mieszkającej w dzielnicy Gangnam w Seulu. Psy wymawiamy ssai  (싸이) od angielskiego psycho - wariat.

PSY ukończył  w Stanach Zjednoczonych Boston University i Berklee College of Music, wiec nie jest tak do końca przypadkową gwiazdą YouTube jak wydaje sie 99% procent Polaków. W Korei Południowej zdobył popularność dzięki takim programom jak:  The Ellen Degeneres Show, Extra, Good Sunday: X-Man, The Golden Fishery i Saturday Night Live. W Polsce kojarzony głownie z programu X-Man oglądanego przez fanów K-POP.

Jak wiadomo popularność na świecie zyskał dzięki utworowi Gangnam Style, który jako pierwszy przekroczył 1 miliard wyświetleń w serwisie YouTube. Jednak na swoim koncie ma już kilka albumów:

  •     Psy from the Psycho World! (2001)
  •     Ssa2 (2002)
  •     3 Mi (2002)
  •     Ssajib (2006)
  •     PsyFive (2010)
  •     Psy 6 (Six Rules), Part 1 (2012)
  •     Psy 6 (Six Rules), Part 2 (2013)

 

Warto zwrócić uwagę na daty. Kilka z nich miałem okazje przesłuchać i dla kogoś gustującego w muzyce Koreańskiej jest tam kilka utworów godnych uwagi. Np. mój ulubiony Champion ;)

Gangnam Style

Gangnam Style to neologizm odnoszący się do stylu życia mieszkańców seulskiej dzielnicy Gangnam(강남 - 강 - gang - rzeka, 남 - nam - południe). Gangnam to dzielnica kojarząca się z luksusem, modą, snobizmem, porównywana z Beverly Hills w Kalifornii. W dzielnicy Gangnam znajdują się siedziby największych koreańskich firm, studia filmowe i muzyczne, i największe w Azji podziemne centrum handlowe - COEX MALL. Sam PSY powiedział w jednym z wywiadów, że utwór Gangnam Style tak na prawdę nie jest o mieszkańcach dzielnicy Gangnam tylko o pozerach, którzy udają mieszkańców tej dzielnicy. Prawdziwi mieszkańcy Gangnam nie obnoszą się z tym gdzie mieszkają.

Sam utwór mówi o idealnej dziewczynie, która wie kiedy powinna być normalna a kiedy zwariowana i dzika. W scenach teledysku pojawia się Hyuna (Kim Hyun), która nagrała również własną wersję Gangnam Style - jednak nie tak popularną i mniej zabawną. Refren utworu "오빤 강남 스타일 (Oppan Gangnam style)" można przetłumaczyć jako "Starszy brat/chłopak jest/ma Gangnam style", przy czym Psy nawiązuje do siebie. Psy przyznał również, że jego fani mają spore oczekiwania wobec jego tańca i występów. Dlatego poświęcił sporo czasu i zarwał wiele nocy zanim wymyślił ruchy do Gangnam Style. Podczas prób z choreografem testował różne motywy ruchów zwierzęcych jednak finalnie pozostał przy pomyśle jazdy konnej i rzucaniu lasso.

Psy przyznaje, że Gangnam Style powstał głownie dla koreańskiej publiczności - z uwagi na wiele odniesień do dzielnicy, stylu życia, zachowań itp. W całym teledysku Psy próbuje z całych sił pokazać postać takiego pozera lansującego się na mieszkańca dzielnicy Gangnam.

Teledysk rozpoczyna się sceną, w której Psy wyleguje się na leżaku, wachlowany przez piękną kobietę i popijający drinka. Odjazd kamery odsłania prawdziwą scenę - Psy tak na prawdę leży na placu zabaw. W kolejnej scenie Psy idzie przez podziemne garaże w towarzystwie dwóch dziewczyn jednak zostają obsypani śmieciami, liśćmi i pianą/śniegiem.

Noh Hongchul

Scena w windzie, w której Psy leży na podłodze pomiędzy nogami mężczyzny wykonującego komiczne ruchy - ten mężczyzna to znany koreański komik - Noh Hongchul, który nie miał wystąpić w teledysku ale akurat był przejazdem na planie teledysku. Noh Hongchul posiada również swój sklep internetowy - www.nohongchul.com.

Joo Jaesuk

Kolejną koreańska sławą występującą w teledysku jest mężczyzna w żółtym garniturze - Joo Jaesuk - prezenter telewizyjny i komik. Taniec, który wykonuje Joo Jaesuk jest nazywany tańcem konika polnego - pierwotnie wykonany w występie Infinite Challenge (Klip). Psy kpi sobie również z gangsterów, których możemy zobaczyć w scenie z sauną. Tatuaże oczywiście świadczą o przynależności do mafii a Psy po prostu osuwa się zasypiając na ramieniu jednego z gangsterów.

Hyuna

Dziewczyna w scenie z metrem to wspomniana wcześniej Hyuna - członkini zespołu 4minute, kiedyś również członkini Wonder Girls.


Teraz wiecie już wszystko o Gangnam Style :)

Korea-Online.pl