Wielka Pieczęć Guksae

Wielka Pieczęć Guksae
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • Opublikowano: Zaktualizowano:

Pieczęć


Wielka pieczęć jest używana na ważnych dokumentach narodowych. W rezultacie przypieczętowanie dokumentu przy użyciu Guksae stanowi ostatni krok w zatwierdzeniu go. W pewien sposób tworzy to historię. Wielka pieczęć symbolizuje narodową administrację, władzę i kulturę.
Rząd zaadaptował nową wielką pieczęć 1 stycznia 1999 roku, by uczcić 50 rocznicę powstania Republiki Korei oraz by odzwierciedlić dziedzictwo kulturowe kraju.
Uchwyt nowej pieczęci stanowi modernistyczna rzeźba pary feniksów szykujących się do odlotu, trzymających róże Sharon, narodowy kwiat, w dziobach. Symbolizuje to pragnienie Korei, by stać się centralną nacją w świecie w drugim tysiącleciu wraz z narodowym powodzeniem, wznoszącym się jak odlatujący feniks.
Koreańskie litery wyrzeźbione są w Hangeul'u by oddać honor królowi Sejong'owi Wielkiemu, na którego to dworze powstał koreański alfabet.

Rozmiar i kształt 

Pieczęć


 

  •   Pieczęć zrobiona jest z 18-to karatowego złota i waży 2,15 kilograma.
  •   Ma kształ 110-milimetrowego kwadratu o wysokości 10 centymetrów.
  •   Uchwyt ma kształt mających wznieść się feniksów z różą Sharon w dziobach.
  •   Litery wyryte są w Hangeul'u.
  •   Przód pieczęci jest ozdobiony na wzór pieczęci używanej przez króla Sejong'a Wilekiego (1418-1450) z królestwa Joseon.


 

PieczęćChociaż nietknięty autorytet i świętość narodowej wielkiej pieczęci osłabły od czasów, kiedy Korea była we władaniu monarchy, który potrzebował jej by rządzić, to jednak jej symboliczne znaczenie pozostaje niezmienione. Rząd wciąż pieczętuje przy użyciu Guksae takie dokumenty, jak konstytucja, certyfikaty narodowych dekoracji, spotkania rządowych przedstawicieli kierowniczych, a także referencje oraz ważne dokumenty dyplomatyczne.

Korea-Online.pl