Przydatne linki przed wyjazdem do Korei

Przydatne linki przed wyjazdem do Korei
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • - Opublikowano: Zaktualizowano:

Internet

Internet dostępny jest NIEMAL wszędzie. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej to warto też zaopatrzyć się w koreańską kartę SIM i korzystać z dobrodziejstw wielu poniższych aplikacji.

Pisaliśmy też wcześniej jak znaleźć darmowe wi-fi w Korei.

Mapy

Naver Maps - genialna aplikacja, w której określasz punkt startowy (출발지) i końcowy (도착지) a następnie otrzymujesz szczegółowe informacje jak się przemieścić środkami publicznego transportu, samochodem, rowerem czy pieszo. Aplikacja szacuje również ceny przejazdu, odległości oraz czas podróży.

Google play | iTunes

Alternatywnie polecamy również:

Daum Maps - Google Play | iTunes

Google Maps - Google Play | iTunes

Komunikacja miejska, krajowa i miedzynarodowa

Zanim ruszycie na podbój miasta to warto zakupić kartę tmoney (kyotong kadeu 교통 카드) pozwalającą płacić za przejazdy metrem, autobusem a nawet za taksówkę. Karty dostępne są w wielu sklepach całodobowych np 7eleven lub C&U.

Samolot

Warto polować na bilety lotnicze korzystając z jednej z popularnych wyszukiwarek np. Skyscanner, Kayak, Fly4Free. Pamiętajmy jednak aby podczas polowania czyścic pliki cookies żeby żadna z tych wyszukiwarek nie zawyżała nam cen ;) Tańsze bilety można znaleźć już od 2 miesięcy przed planowanym wylotem. Czasem warto sprawdzić czy nie ma jakiegoś tańszego lotu jeśli przemieszczamy się np z Seulu do Busanu - może wyjść taniej niż pociąg KTX. Warto też wybrać się na wyspę Dżedżu (Jeju) samolotem zamiast promem.

Metro

KakaoMetro - rewelacyjna aplikacja jeśli po koreańskich miastach poruszasz się metrem.

Google Play | iTunes

Subway Korea - alternatywna aplikacja względem KakaoMetro i również użyteczna.

Google Play | iTunes

Autobusy

KakaoBus - autobusy w Korei to dość kłopotliwa sprawa dlatego polecamy również tę aplikację aby ułatwić sobie życie w mieście (i poza nim)

Google Play | iTunes

고속버스모바일 - Rezerwacja i informacja dot. autobusów międzymiastowych. Sprawdzenie rozkładu nie wymaga rejestracji.

Google Play | iTunes

Pociągi

KORAIL - Aplikacja w języku koreańskim ale wersja przeglądarkowa dostępna jest również w języku angielskim. Formularz obejmuje również super szybkie pociągi KTX. Warto również zastanowić się nad zakupem Korail Pass - dostępnego wyłącznie dla turystów i dającego nam możliwość nielimitowanych podróży wszystkimi pociągami (niektóre muszą być wcześniej rezerwowane)

Wersja przeglądarkowa | Google Play | iTunes | KorailPass

Taksówki

Kakao Taxi - Aplikacja działa tylko na koreańskich numerach telefonów. Należy też zainstalować komunikator Kakao Talk. Warto, ponieważ znacznie ułatwia życie i nie wymaga dzwonienia na infolinie.

Google Play | iTunes

Telefonicznie: Większość korporacji jest obsługiwana w j. koreańskim więc warto zadzwonić na: Korea Travel Hotline (+82-2-1330) lub Dasan Call Center (+82-2-120) aby uzyskać pomoc w języku angielskim.

Noclegi

Hotele i prywatne apartamenty

Zawsze korzystamy z usług Booking.com ale można też skorzystać z alternatyw takich jak: Kayak, Hotels.com lub Airnnb.

Hostele

Warto też dać szansę nieco tańszej opcji jeśli taka wchodzi w grę: HostelWorld.

Tradycyjne domy Hanok - są to niesamowite miejsca, najczęściej całe wioski dzięki, którym można doświadczyć dawnej Korei i jej tradycyjnego życia.

www.hahoe.or.kr

www.bukchondaek.com

www.rkj.co.kr

Komunikatory

KakaoTalk - obecnie najpopularniejszy komunikator mobilny w Korei Południowej. Posiada wiele możliwości współczesnych komunikatorów a przede wszystkim umożliwia rozmowy głosowe w ramach pakietu internetowego/wifi z innymi użytkownikami. Jeśli masz koreańskich znajomych czy współpracowników to zapewne używają tej właśnie aplikacji.

Google Play | iTunes

OTO/ACE - międzynarodowe rozmowy telefoniczne ale tylko w przypadku gdy posiadamy koreański numer telefonu. Polecamy ściągnąć oba i używać na przemian jeśli jedna z nich z jakiegoś powodu nie zadziała.

OTO: Google Play

Język

Skoro mamy już aplikacje z komunikatorami i mapami to warto nauczyć się też podstaw języka. Nie jest to wymagane ponieważ praktycznie wszystkie znaki drogowe i oznaczenia w metrze są podpisane po angielsku. Dla tych bardziej ambitnych:

TalkToMeInKorean.com - naszym zdaniem nie ma lepszej strony do nauki podstaw koreańskiego. Zwłaszcza, że dostępne są materiały audio i pdf.

Słownik i tłumacz Naver - Polecamy anglojęzyczny słownik od firmy Naver. Niezawodny niemal w każdej sytuacji.

Wersja przeglądarkowa | Google Play | iTunes

Dodam tylko, że warto nauczyć się chociaż alfabetu Hangul - zajmuje to max 3 dni a przynajmniej fonetycznie cos zrozumiemy z jakiegokolwiek napisu.

Koreańskie prawo

http://www.moleg.go.kr/english/

http://www.law.go.kr/eng/engMain.do

Korea-Online.pl

Polecane hotele w Seulu

Komentarze

comments powered by Disqus

Kategorie

Wpisy

Tagi

Poznaj nas!

Newsletter