Przydatne linki przed wyjazdem do Korei

Przydatne linki przed wyjazdem do Korei
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • Opublikowano: Zaktualizowano:

Internet

Internet dostępny jest NIEMAL wszędzie. Jeśli wyjeżdżamy na dłużej to warto też zaopatrzyć się w koreańską kartę SIM i korzystać z dobrodziejstw wielu poniższych aplikacji.

Pisaliśmy też wcześniej jak znaleźć darmowe wi-fi w Korei.

Finanse

Sporo bankomatów w sklepach całodobowych odrzuca niektóre karty zagraniczne. Jesli Twoja kartan i działa to spróbuj skorzystać w banku z bankomatu oznaczonego "Global ATM". Jeśli ta opcjan ie działą szukaj bankomatu oznaczonego logo "KEB Hana". Przed wyjazdem upewnij się, że masz kartę z czipem a nie samym paskiem magnetycznym. Większość bankomatów w Korei jz nie obsługuje kart z samym paskiem.

Przed wyjazdem sprawdź też czy bank nie blokuje takich transakcji w Korei i powiadom konsultanta, że będzieszp odrózować do Korei. Niektóre banki po prostu traktują wypłacanie gotówki  bankomatu jako podejrzane i mogą zablokować kartę gdy nagle transakcja jest tysiące kilometrów od Twojego miejsca zamieszkania.

Revolut - zamów kartę Revolut. Jest to karta wielowalutowa, którą można zasilać środkami ze sowjego konta bankowego lub karty. Dzięki tej karci uzyskamy duzo lepsze przeliczniki walut niż te oferowane przez banki. Mając kartę Revolut posiadasz
alternatywę na wypadek niedziałającej karty Twojego banku lub jej utraty.

Mapy

Naver Maps - genialna aplikacja, w której określasz punkt startowy (출발지) i końcowy (도착지) a następnie otrzymujesz szczegółowe informacje jak się przemieścić środkami publicznego transportu, samochodem, rowerem czy pieszo. Aplikacja szacuje również ceny przejazdu, odległości oraz czas podróży.

Google play | iTunes

Alternatywnie polecamy również:

Daum Maps - Google Play | iTunes

Google Maps - Google Play | iTunes

Komunikacja miejska, krajowa i miedzynarodowa

Zanim ruszycie na podbój miasta to warto zakupić kartę tmoney (kyotong kadeu 교통 카드) pozwalającą płacić za przejazdy metrem, autobusem a nawet za taksówkę. Karty dostępne są w wielu sklepach całodobowych np 7eleven lub C&U.

Samolot

Warto polować na bilety lotnicze korzystając z jednej z popularnych wyszukiwarek np. Skyscanner, Kayak, Fly4Free. Pamiętajmy jednak aby podczas polowania czyścic pliki cookies żeby żadna z tych wyszukiwarek nie zawyżała nam cen ;) Tańsze bilety można znaleźć już od 2 miesięcy przed planowanym wylotem. Czasem warto sprawdzić czy nie ma jakiegoś tańszego lotu jeśli przemieszczamy się np z Seulu do Busanu - może wyjść taniej niż pociąg KTX. Warto też wybrać się na wyspę Dżedżu (Jeju) samolotem zamiast promem.

Metro

KakaoMetro - rewelacyjna aplikacja jeśli po koreańskich miastach poruszasz się metrem.

Google Play | iTunes

Subway Korea - alternatywna aplikacja względem KakaoMetro i również użyteczna.

Google Play | iTunes

Autobusy

KakaoBus - autobusy w Korei to dość kłopotliwa sprawa dlatego polecamy również tę aplikację aby ułatwić sobie życie w mieście (i poza nim)

Google Play | iTunes

고속버스모바일 - Rezerwacja i informacja dot. autobusów międzymiastowych. Sprawdzenie rozkładu nie wymaga rejestracji.

Google Play | iTunes

Pociągi

KORAIL - Aplikacja w języku koreańskim ale wersja przeglądarkowa dostępna jest również w języku angielskim. Formularz obejmuje również super szybkie pociągi KTX. Warto również zastanowić się nad zakupem Korail Pass - dostępnego wyłącznie dla turystów i dającego nam możliwość nielimitowanych podróży wszystkimi pociągami (niektóre muszą być wcześniej rezerwowane)

Wersja przeglądarkowa | Google Play | iTunes | KorailPass

Taksówki

Kakao Taxi - Aplikacja działa tylko na koreańskich numerach telefonów. Należy też zainstalować komunikator Kakao Talk. Warto, ponieważ znacznie ułatwia życie i nie wymaga dzwonienia na infolinie.

Google Play | iTunes

Telefonicznie: Większość korporacji jest obsługiwana w j. koreańskim więc warto zadzwonić na: Korea Travel Hotline (+82-2-1330) lub Dasan Call Center (+82-2-120) aby uzyskać pomoc w języku angielskim.

Noclegi

Hotele i prywatne apartamenty

Zawsze korzystamy z usług Booking.com ale można też skorzystać z alternatyw takich jak: Kayak, Hotels.com lub Airnnb.

Hostele

Warto też dać szansę nieco tańszej opcji jeśli taka wchodzi w grę: HostelWorld.

Tradycyjne domy Hanok - są to niesamowite miejsca, najczęściej całe wioski dzięki, którym można doświadczyć dawnej Korei i jej tradycyjnego życia.

www.hahoe.or.kr

www.bukchondaek.com

www.rkj.co.kr

Komunikatory

KakaoTalk - obecnie najpopularniejszy komunikator mobilny w Korei Południowej. Posiada wiele możliwości współczesnych komunikatorów a przede wszystkim umożliwia rozmowy głosowe w ramach pakietu internetowego/wifi z innymi użytkownikami. Jeśli masz koreańskich znajomych czy współpracowników to zapewne używają tej właśnie aplikacji.

Google Play | iTunes

OTO/ACE - międzynarodowe rozmowy telefoniczne ale tylko w przypadku gdy posiadamy koreański numer telefonu. Polecamy ściągnąć oba i używać na przemian jeśli jedna z nich z jakiegoś powodu nie zadziała.

OTO: Google Play

Język

Skoro mamy już aplikacje z komunikatorami i mapami to warto nauczyć się też podstaw języka. Nie jest to wymagane ponieważ praktycznie wszystkie znaki drogowe i oznaczenia w metrze są podpisane po angielsku. Dla tych bardziej ambitnych:

TalkToMeInKorean.com - naszym zdaniem nie ma lepszej strony do nauki podstaw koreańskiego. Zwłaszcza, że dostępne są materiały audio i pdf.

Słownik i tłumacz Naver - Polecamy anglojęzyczny słownik od firmy Naver. Niezawodny niemal w każdej sytuacji.

Wersja przeglądarkowa | Google Play | iTunes

Dodam tylko, że warto nauczyć się chociaż alfabetu Hangul - zajmuje to max 3 dni a przynajmniej fonetycznie cos zrozumiemy z jakiegokolwiek napisu.

Koreańskie prawo

http://www.moleg.go.kr/english/

http://www.law.go.kr/eng/engMain.do

Korea-Online.pl

Polecane hotele w Seulu