Ceramika koreańska

Ceramika koreańska
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • Opublikowano: Zaktualizowano:

I. Wstęp

Koreańska ceramika cieszy się uznaniem na świecie. Koreańczycy mogą się poszczycić bogatą kolekcją wyrobów ceramicznych, siegającą czasów neolitycznych. Naczynia te charakteryzują wąskie, zaokrąglone podstawy a także zdobienie równoległymi liniami, kropkami i wzorami grzebienia.
W okresie królestwa Silla nastąpił rozwój ceramiki i artyści zaczęli tworzyć z kamionki. Byli oni w stanie uzyskać kolory od szarego do czarnego, a czasem nawet brązowy; wszystko w zależności od stopnia utleniania w piecu. Naczynia z tametego okresu cechował oryginalny i swobodny styl. Niektóre z nich ukazują widoczny wpływ Szamanizmu.
Późniejsze naczynia kamionkowe są już mniej uduchowione; prawdopodobnie przez wpływ Buddyzmu. Garncarze zaczęli stosować stemple, które pozwalały na powielanie wzorów na urnach, w których przechowywano ludzkie prochy po kremacji.
 

ceramika


W okresie królestwa Koryo ceramika sięgnęła szczytu rozwoju. Stało się tak za sprawą opanowania techniki tworzenia seledynowych naczyń i inkrustacji. Techniki te dotarły do Korei z Chin, artyści jednak nie ulegli wpływom stylu sąsiadów i zaczęli tworzyć własne, coraz bardziej wyrafinowane przedmioty. Technika inkrustacji polegała na wypełnianiu wyrytych wzorków białym bądź czarnym ciastem glinianym. Nadmiar ciasta był zdrapywany przed wypalaniem w piecu. Początkowe proste wzory nadawały seledynowym naczyniom subtelnego piękna. W XIII wieku garncarze stosowali to wzorowanie bardzo często i z czasem odchodzili od tradycyjnych, inspirowanych naturą motywów. Po inwazji Monołów sztuka ceramiczna upadła i stała się niezwykle prymitywna. W XIV wieku technika seledynu całkiem zanikła, a sekret produkcji tych naczyń zaginął na wiele lat. Został on odnaleziony dopiero w XX wieku.
W czasach królestwa Choson ceramika zupełnie zmieniłą swoją formę za sprawą wprowadzenia konfucjanizmu. Prace z tamtego okresu są proste i z pewnością nie cieszą oka. Wykonywane były w sposób niedbały i nie mogą się równać z wcześniejszymi naczyniami seledynowymi. Przedmioty z tego czasu mogą być podzielone na dwie grupy: bezwartościowe wyroby gliniane punchong oraz prostą białą porcelanę.

II. Ceramika punchong - galeria

ceramikaceramikaceramika

ceramikaceramikaceramika


III. Seledynowe naczynia - galeria

ceramikaceramikaceramika

ceramikaceramikaceramikaceramika

 

Korea-Online.pl