Największe koreańskie firmy

Największe koreańskie firmy
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • Opublikowano: Zaktualizowano:

Prezentujemy listę 10 największych koreańskich firm. Lista będzie co jakiś czas aktualizowana. Obecna jest z 29 marca 2017 roku.

1. Samsung

삼성 jest międzynarodową korporacją mającą siedzibę w Samsung Town w Seulu. Jest to konglomerat i w swojej działalności obejmuje takie branże jak: reklama, branża budowlana, rozrywka, usługi finansowe, opieka zdrowotna, elektronika, budowa statków czy nawet militaria. W Polsce najbardziej znana jako marka smartfonów i sprzętu AGD.

2. Hyundai

Hyundai Group 현대그룹 której nazwa pochodzi od 現代 (forma hanja) oznaczająca nowoczesność to koncern ogólnie znany polskim kierowcom, produkujący swoje samochody w mieście Ulsan. Jest to konglomerat spółek tak jak Samsung obejmujący różne branże np. rafinerie czy przemysł ciężki.

3. KIA

Kia Motor Corporation 기아자동차 to południowokoreańskie przedsiębiorstwo motoryzacyjne produkujące samochody osobowe, dostawcze oraz autobusy należące do Hyundai Kia Automotive Group. Pierwsza część nazwy czyli ki (기) oznacza “powstać” a druga a (아) pochodzi od nazwy Azja (아시아). Ciekawostką jest to, że KIA zaczynała od produkcji części do rowerów, następnie rowerów i motocykli.

4. NAVER

네이버 - koreański dostawca usług internetowych z siedzibą w Seongnam. Kluczową z usług jest ich wyszukiwarka, która posiada spore udziały w lokalnym rynku, oraz popularny portal z grami HanGame. Portal Naver przez lata rozwijał się oferując usługi społecznościowe, informacje, mapy, książki, słownik oraz pocztę elektroniczną.

5. SK telecom

Sunkyoung Telecom - SK텔레콤 lub 에스케이텔레콤 - operator telekomunikacji bezprzewodowej. W 2008 przejął Hanaro zyskując również linie naziemne. Aspiracje firmy sięgają również po telewizję kablową, e-płatności i komunikatory społecznościowe.

6. Samsung Life

삼성생명보험 jest największą firmą ubezpieczeniową Korei Południowej. W 2010 zasłynęła największym IPO w historii Korei. Jej siedziba mieści się naprzeciwko historycznej bramy Namdaemun w sercu Seulu.

7. AmorePacific Corporation

아모레퍼시픽 konglomerat kosmetyczny obejmujący 33 marki medykamentów, beauty, oraz higieny osobistej takie jak Etude House, Innisfree, Laneige, Lolita Lempicka i Annick Goutal. Jest to 14 największa firma kosmetyczna świata.

8. KB Kookmin Bank

KB국민은행 - jeden z największych koreańskich banków.

9. Shinhan Bank

신한은행 - historycznie pierwszy z koreańskich banków. Założony pod nazwą Hanseong Bank w 1897. W Korei krąży anegdota, że pierwszym zabezpieczeniem pożyczki w tym banku był osioł.

10. LG Corporation

LG - wcześniej Lucky GoldStar, powstała w 1958 jako firma produkująca radia, następnie telefony, lodówki i inne AGD. W Polsce jest nawet „ulica LG” w Biskupicach Podgórnych, przy której stoi fabryka LG.

Korea-Online.pl