Samgyetang 삼계탕 przepis

Samgyetang 삼계탕 przepis
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • Opublikowano: Zaktualizowano:

Samgyetang w tłumaczeniu na polski jest to żeńszeniowy rosół z kurczaka. Niesamowicie smaczne danie podawane w dość sporej miseczce, w której znajduje się cały kurczak (dlatego dobiera się dość drobne, młode osobniki lub kury kornwalijskie do tego dania).

Danie mieliśmy okazję spróbować w Malezji w restauracji Haeun-Won prowadzonej od ponad 7 lat przez przemiłą koreańską rodzinę. Tradycyjnie Samgyetang spożywane jest w najgorętszym sezonie w Korei wyznaczanym wg kalendarza księżycowego. W tym okresie wyznaczone są trzy dni zwane sambok (삼복), które zazwyczaj przypadają na lipiec i sierpień. Te dni mają swoje własne nazwy hobok (początek), jungbok (środek) and malbok (koniec). W Korei zwalcza się ciepło ciepłem jedząc właśnie gorącą zupę Samgyetang w upalne dni.

Sam odnosi się do nazwy żeń-szenia (insam, 인삼), gye to kurczak, a tang to zupa. Żeń-szeń ma właściwości lecznicze, dodaje energii i wzmacnia układ odpornościowy, dlatego Koreańczycy tak sobie cenią ten rosół w upalne dni, gdy potrzeba dodatkowego zastrzyku energii.

Kurczaki lub kury (po jednej na osobę) faszerowane są ryżem kleistym, żeń-szeniem, czosnkiem i owocami jojoba. Te ostatnie są dość słodkie, więc nie przesadzajmy z ich ilością.
Owoce jojoba (głożyna, daktyl chiński). Czasem dodaje się owoce jojoba, żeń-szeń do rosołu zamiast do wnętrza kurczaka. Dzięki temu wydobyty ze składników smak trafia do wywaru. Warto też pamiętać aby, zostawić trochę miejsca podczas faszerowania kurczaka po to, żeby ryż mógł napęcznieć. W przeciwnym razie może być niedogotowany.

Jeśli w restauracji trafimy na wersję, w której składniki są wewnątrz kurczaka to rosół będzie lekko niedoprawiony. Takie danie podane zostanie z dodatkową solą i pieprzem aby, samemu dobrać odpowiedni poziom doprawienia. Mięso natomiast będzie przesiąknięte smakami reszty składników, to samo dotyczy ryżu, który gotując się wewnątrz kurczaka nabiera smaku mięsa, żeń-szenia i słodkości od owoców jojoba. Smak nie do opisania i nie można tego rosołu porównać do żadnej innej zupy, jaką próbowaliśmy.

Składniki:

  • 1 mały kurczak lub kura kornwalijska,
  • Średniej wielkości świeży korzeń żeń-szenia,
  • 3 łyżeczki słodkiego ryżu (moczymy 1h),
  • 5-8 ząbków czosnku,
  • 1 plasterek imbiru,
  • 2-3 suszone owoce jojoba (jujube, głożyna, daktyl chiński),
  • 2 zielone cebulki,
  • 5-6 szklanek wody,
  • Sól i pieprz do smaku.

Przygotowanie

Myjemy dokładnie i oczyszczamy kurczaka. Nie odcinamy szyi ani ogona po to, aby móc utrzymać ryż wewnątrz kurczaka. Wnętrze kurczaka oczyszczamy papierowym ręcznikiem, aby usunąć krew.

Umieszczamy ryż w kurczaku i dodajemy 4 ząbki czosnku. Zostawiamy mniej więcej ¼ przestrzeni dla pęczniejącego podczas gotowania ryżu.

Następnie używamy wykałaczki, aby zamknąć kurczaka, krzyżujemy mu nogi i związujemy szpagatem.

Do średniego garnka wkładamy kurczaka, wlewamy 5-6 szklanek wody - tak, aby zakryć kurczaka. Dodajemy pozostały czosnek, korzeń żeń-szenia, plasterek imbiru, suszone owoce jojoba, zieloną cebulkę, ale tylko część białą w całości.

Doprowadzamy do wrzenia na średnim ogniu i gotujemy przez 20 min. Usuwamy pianę z powierzchni rosołu, następnie gotujemy pod przykryciem przez kolejne 20 min. Redukujemy ogień na niski i gotujemy przez kolejne 20-30 min w zależności od wielkości kurczaka.

Podajemy na gorąco w miseczce, posypując na koniec siekaną zieloną cebulką i odrobiną pieprzu. Serwujemy z solą, pieprzem i masą przystawek.

Samgyetang
Korea-Online.pl