Odpowiedź Samsunga na niedobór półprzewodników

Odpowiedź Samsunga na niedobór półprzewodników
  • Autor: Mateusz Petkiewicz
  • Opublikowano: Zaktualizowano:

Jak poinformowała agencja prasowa Yonhap – Samsung Electronics ma zamiar zainwestować w drugą linię produkcyjną czipów pamięci w Pyeongtaek (Korea Południowa). Wiele firm produkujących czipy jest niejako zmuszonych do tego typu inwestycji po to, aby sprostać rosnącym zapotrzebowaniom na półprzewodniki ze strony rynku. Właśnie dlatego w Samsung Electronics zapadła decyzja o zainwestowaniu 30 trylionów Wonów (ok. 94 mld PLN) w kolejną linię w Pyeongtaek. Dzięki tej linii do 2021 roku Samsung znacząco zwiększy produkcję półprzewodników.

„Obecnie dokonujemy przeglądu drugiej fazy inwestycji w naszym zakładzie produkcyjnym półprzewodników Pyeongtaek. Faza ta obejmuje budowę fundamentów oraz plan struktury zakładu”. – Samsung w odpowiedzi agencji Reuters na zapytanie odnośnie do artykułu Yonhap.

Dodano również:

„Inwestycja ma na celu lepsze przygotowanie się na przyszłe zapotrzebowanie rynku. Szczegółowe informacje dotyczące produkcji zostaną określone po uwzględnieniu sytuacji rynkowej”.

Analitycy twierdzą, że jeśli druga linia produkcyjna zostanie uruchomiona na czas (nie jest to problem w tej branży) to od 2020 możemy spodziewać się spadku cen czipów i jednocześnie urządzeń je wykorzystujących.

„Aktualnie ceny chipów pamięci są zbyt wysokie przez ograniczoną podaż. Nie tylko Samsung, ale również inni producenci ostro inwestycją, co moim zdaniem jest pozytywnym zjawiskiem, ponieważ może znacząco obniżyć ceny” - powiedział Greg Noh, analityk HMC Investment and Securities.

Pierwsza linia w Pyeongtaek została uruchomiona i zaczęła produkcję czipów pamięci na masową skalę w lipcu 2017 roku.

Pod koniec stycznia Samsung Electronics jako największy na świecie producent półprzewodników odnotował rekordowy roczny zysk dzięki czipom pamięci i jednocześnie firma stwierdziła, że oczekuje, iż popyt na półprzewodniki utrzyma się na wysokim poziomie w 2018 r., zwłaszcza na układy przeznaczone dla serwerów.

„Po zakończeniu planowanej inwestycji w pierwszą linię Pyeongtaek na ten rok, linia ta będzie działać z ponad 70-procentową przepustowością” - napisał Lee Jong-Wook, analityk Samsung Securities.

 

Korea-Online.pl